Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

Kalendář akcí

Název akce Výstava Stopy totality
Datum 01.09.2018 - 30.06.2020
Typ akce Ostatní
Místo akce Ústecký kraj / ZŚ a SŠ v Ústeckém kraji
Popis akce

Eurocentrum Ústí nad Labem nabízí ve spolupráci se spolkem Cesta tam a zase zpátky možnost zapůjčení výstavy Stopy totality po domluvě s koordinátorkou projektu Mgr. Martou Vančurovou přímo ve Vaší škole – to vše bezplatně ve školním roce 2019/2020.

 

STOPY TOTALITY

Stejnou metodou jako projekt Zmizelí sousedé je zpracován projekt s tématem padesátých let Stopy totality. Tento projekt nabízí více tištěných i multimediálních materiálů. Jeho těžiště je také ve výstavě o 12 panelech a metodikou pro proškolení průvodců.

Stopy totality jsou vzdělávacím projektem občanského sdružení Zapomenutí (následně spolku Cesta tam a zase zpátky), organizátora úspěšných Zmizelých sousedů, zaměřených na životní osudy židovských obyvatel Československa, resp. Protektorátu Čechy a Morava během druhé světové války. Projekt mapuje období o několik let pozdější, konkrétně padesátá léta v poúnorovém Československu, mikrohistorický přístup však zůstává stejný. Účastníci projektu, studenti a žáci českých a moravských škol, pátrají po pamětnících, kteří byli státní mocí v 50. letech přímo či nepřímo perzekuováni, zaznamenávají jejich příběhy a zpracovávají je do výstupů. Jejich práce, spolu s obecným přehledem dějin období, jehož se týkají, vám chceme představit prostřednictvím této nabídky.  Projekt lze také využít jako v praxi ověřené průřezové téma (formování osobnosti, osvojení si důležitých dovedností - týmová práce, porozumění a výklad textu).

 

V současnosti nabízíme dobře zpracovanou metodiku bez osobní účasti lektora.

Seminář s pracovními listy pro průvodce. Skladba: 20 - 25 minut studium textů, příběhů, 20 - 25 minut vzájemná prezentace.

Seminář vedený učitelem spočívá především v aktivitě studentů – průvodců. K panelům jsou tištěné metodiky, které získáte současně s výstavou. Studenti po krátkém úvodu učitele mají možnost shlédnout ukázky rozhovorů i výpovědi studentů i pamětníků pod odkazem zde.

Tuto variantu doporučujeme pro třídu - skupinu 20-30 studentů či žáků, která může, ale nemusí mít potenciální zájem přímo se účastnit našeho projektu. Průvodcovský seminář je nejvíce osvědčenou motivací. Hodina je od počátku vedena jako příprava průvodců pro provádění výstavou s výkladem. Především navzájem proškolení studenti následně slouží jako průvodci výstavou, představují ji spolužákům a poskytují jim k ní výklad. Ideálními účastníky jsou studenti jedné třídy.

 

V případě Vašeho zájmu o zapůjčení této unikátní výstavy a dalších doprovodných služeb kontaktujte Eurocentrum Ústí nad Labem e-mailem: rohanova.marketa@vlada.cz či telefonicky: +420 475 657 690 nebo +420 720 970 596.

VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty