Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

Kalendář akcí

Název akce Simulace politického jednání pro studenty SŠ
Datum 09.05.2011 08:30
Typ akce Ostatní
Místo akce Ústecký kraj / Ústí nad Labem / Krajský úřad Ústeckého kraje, Velká Hradební 3118/48, 400 01 Ústí nad Labem / Eurocentrum Ústí nad Labem
Popis akce

Stručný popis projektu:

Do této aktivity bychom chtěli zapojit 27 vytipovaných středních škol z Ústeckého kraje (především gymnázia, obchodní akademie a střední odborné školy). Každá zúčastněná škola (vybraní studenti) by zastupovala jeden členský stát EU (stát bude přidělen Eurocentrem). Škola (pedagog) pověří 2 - 3 studenty, kteří budou zastupovat zájmy daného přiděleného státu na našem „politickém jednání". Studenti budou reprezentovat hlavy států, popř. předsedy vlád jednotlivých členských zemí. Pro potřeby simulace není zapotřebí dodržet doslova předepsaný „kolorit" takového jednání, tzn. každý představitel členské země může mít při sobě 1-2 asistenty, kteří slouží jako poradci.

Podmínkou je, že se ono zasedání koná před televizními kamerami „ v Bruselu", tj. před desítkami miliónů očí voličů z jednotlivých členských zemí.
Politici tudíž na zasedání musí vycházet z předpokladu dodržení volebních slibů, na základě nichž získali ve svých zemích mandát (tj. musí svědomitě zastupovat zájmy své země vůči zvolenému tématu: „Rozšiřování EU směrem dále na východ - přístup Turecka k EU?", ale zároveň musí dosáhnout jistého kompromisu, což předpokládá, že budou v některých otázkách ochotni ustoupit). Nutné je, aby se v rozumném časovém horizontu došlo k nějakému konsensu.

Zúčastněným studentům a pedagogům Eurocentrum Ústí nad Labem může poskytnout materiály na vyžádání předem k prostudování na dané téma. Studenti se budou muset připravit, zjistit situaci k danému tématu ve státu, který zastupují.

Celé zasedání povedou odborníci na evropské záležitosti, moderátor, který povede diskuzi po formální stránce a hodnotící komise. Zároveň budou vyhlášeni ti nejlepší, kteří nejlépe splňovali následující hodnotící kritéria a budou řádně odměněni.


Hodnotící kritéria:
• Odborná připravenost studentů
• Komunikační dovednosti
• Schopnost argumentace
• Kultura vystupování
• Týmová spolupráce
• Formální oděv (oblek, kostým)

Datum ukončení přihlášek: 15. 4. 2011

Přihlášky posílejte písemnou formou na adresu Eurocentra nebo elektronicky na eva.bartunkova@euroskop.cz a do předmětu mailu uveďte: Simulace politického jednání.
Do přihlášky, prosím, uveďte název školy a jméno kontaktní osoby (pedagog).
Po obdržení přihlášek Vám zašleme potvrzovací mail s přiřazeným členským státem a konkrétnějšími informacemi. Poštou Vám zašleme odborné publikace týkající se daného tématu.

Cíl: Studenti se zamýšlí nad aktuálními problémy EU a utváří si na základě autentické zkušenosti představu, jak takové politické jednání na vrcholové úrovni asi vypadá. Přitom trénují argumentační dovednosti na základě informací, které si předem vyhledají. Studenti se navíc relativně nenásilnou formou seznamují s aktuálními světovými problémy a rolí EU při řešení těchto problémů.

Předpoklad: Studenti se předem seznámí s geografickou polohou, historicko - politickým vývojem a aktuálními problémy země, kterou zastupují. Zároveň je dobré se letmo seznámit s aktuálními tématy, které „hýbou" Evropou.

Předpokládané datum akce: 9. 5. 2011 (8:00 - 14:00)
Krajský úřad Ústeckého kraje (konferenční sál)

Na akci je pozvána regionální televize Lyra, regionální novináři a rádia.

Program simulace ZDE.

Hodnotící kritérie ZDE.

Jednací řád ZDE.

Plakátek ke stažení ZDE.

 

VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty