Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

Mladí lidé na Evropském dni jazyků procestovali s jazyky Evropu

Letos jsme Evropský den jazyků v Plzni nejen v prostorách Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje slavili s mírným předstihem již 23. září. Pestrého programu v angličtině, němčině, francouzštině a dalších románských jazycích, ruštině, čínštině a arabštině na 12 stanovištích v centru města se zúčastnilo kolem šesti set studentů! Jsme rádi, že i nᚠprogram přibližující zábavně a soutěžně všech 24 úředních jazyků EU studenty velice zaujal.

Účastníci si letos mohli předem vybrat z bohatého programu 12 stanoviš v centru města a zvolit si, kolik stanoviš a kdy konkrétně navštíví. Stanoviště Eurocentra lákalo návštěvníky téměř nejvíce, prošlo jím na dvě stě žáků základních a středních škol Plzeňského kraje. Tento rok se nacházelo ve vzdělávacím centru Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje.

Po úvodním přivítání koordinátorkou Eurocentra se studenti dozvěděli pár základních informací o Eurocentru a jeho úloze, poté již následovaly informace o Evropské unii a jejích úředních jazycích, které byly hlavním tématem připraveného programu. Studenti si zkusili rozřadit jazyky, které se učí, do jazykových rodin, a také odhadnout, ve kterých členských státech se jejich obyvatelé dokážou dorozumět cizími jazyky procentuálně nejlépe.

Poté již přišla na řadu desková hra „Procestuj s jazyky Evropskou unii“, v níž se jednotlivé soutěžní dvojice snažily dle vylosované kartičky s textem v jednom z 24 úředních jazyků EU uhodnout, o jaký jazyk se jedná. Kartičky byly rozřazené do lehčí a t잚í obtížnosti, kterou si mohla vždy dvojice, která byla na tahu, zvolit dle vlastního uvážení. Za správně určený jazyk u lehčí obtížnosti postoupila daná dvojice o dvě pole, kdežto u t잚í obtížnosti hned o pět polí, a tak ty nejúspěšnější během vymezené hrací doby stihly mnohdy projet všechna hrací pole představující jednotlivé členské státy. Pro soutěžící byly na závěr připraveny sladkosti a pro ty nejlepší i věcné odměny. Pro zájemce byly navíc nachystány také užitečné informace a tipy, jak vycestovat na programy hrazené EU (pro mládež již od 13 let) a procvičit si cizí jazyky přímo v zahraničí.

Poté studenti pokračovali na jedno z dalších vybraných jedenácti stanoviš rozmístěných v centru města. Zábavné aktivity pro žáky základních a středních škol měly připraveny například také Románská knihovna, Ústav jazykové přípravy Západočeské univerzity v Plzni (ruštinu, čínštinu, češtinu pro cizince), US Point ZČU, Alliance Française de Plzeň, Koordinační centrum česko-německých výměn TANDEM a další.

Fotoalbum z akce najdete zde: https://www.facebook.com/pg/eurocentrum.plzen/photos/?tab=album&album_id=10156915562773026

VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty